Lengyelországban múlt szerdán lépett hatályba az az októberi alkotmánybírósági döntés, amely szerint nincs összhangban a lengyel alaptörvénnyel a terhességmegszakítást beteg magzatok esetén megengedő előírás. Az alkotmánybíróság által elvetett előírás annak a három kivételnek volt az egyike, amelynek megléte esetén az 1993 óta Lengyelországban érvényes abortusztörvény engedélyezte a terhességmegszakítást.
A művi abortusz mostantól csak akkor lehetséges, ha az anya élete vagy egészsége veszélyben forog,
illetve ha a megfogant élet bűncselekmény – nemi erőszak vagy vérfertőzés – következménye. A döntés hatályba lépését megelőző indoklásban az alkotmánybíróság leszögezte: a magzat súlyos sérülésének vagy gyógyíthatatlan betegségének valószínűsítése nem elegendő indok ahhoz, hogy a születése előtt álló embert megfosszák életétől.
Az igazságügyi minisztérium most készített egy törtvényjavaslatot az érintett kismamák védelmében.
A Notes from Poland nevű, baloldali portál szerint a javaslat egyik fontos része, hogy a „kórházakban sírószobákat kell kialakítani, a súlyosan fogyatékos vagy életképtelen gyermekük megszülésére kötelezett nőknek”. A HVG által idézett cikk szerint „így el tudnának vonulni sírni, de pszichológus segítségét is igénybe vehetnék”. A HVG beszámolt arról is, hogy a kormányzati javaslattal párhuzamosan az ellenzék törvényjavaslatával azt szeretné elérni, „hogy ne büntethessék meg azokat az orvosokat, akik a korábbi szabályozás szerint abortuszokat hajtanak végre”.
Valójában az egyik lengyel politikus egy televíziós interjújában „személyes szobáról” beszélt, ahová elvonulhatnak a nehezebb pillanatokban.
Fotó: MTI/EPA-PAP/Radek Pietruszka